The May Bookish Challenge #5, #6, #8 and #9

5th – A book with a mexican character or author

IMG_20150509_104046

 

Francisco X. Stork – Marcelo objavuje skutočný svet

“Si pripravený, Marcelo?” Zdvihnem palec. To znamená, že som pripravený.

Marcelo Sandoval počuje vnútornú hudbu. Nikto si nevie celkom predstaviť, čo táto hudba znamená, ani sám Marcelo to nikomu nedokáže dostatočne vysvetliť. Má totiž akúsi autistickú poruchu, ktorá sa dá najlepšie prirovnať k aspergerovmu syndrómu, aj keď nevykazuje veľa typických príznakov.

Marcelo je citlivý chlapec, ktorý žije vo svojom svete, kde má všetko svoje pravidlá, hranice, dôvody. Zaujíma sa o náboženstvo, poníky a samozrejme o svoj vnútorný svet. Chodí na špeciálnu školu, čo však jeho otcovi veľmi nevyhovuje, má totiž názor, že Marcelo by sa mal čo najviac zapájať do “skutočného” sveta, preto sa dohodnú, že chlapec strávi leto brigádou v otcovej právnickej firme. Tam mu pri práci pomáha Jasmine, v ktorej nájde naozajstnú priateľku. Spočiatku je Marcelo prekvapený týmto svetom, ktorý otec nazýva “skutočný”, stretáva sa s nenávisťou, súťaživosťou, nespravodlivosťou a klamstvom, ale aj s odpustením, priateľstvom a láskou. Tento nový život ho začína meniť, musí sa vysporiadať s mnohými skutočnosťami, ktorým nerozumie a prvýkrát v živote sa musí rozhodnúť, čo je správne a čo nesprávne. A tak Marcelo postupne prestáva počuť svoju vnútornú hudbu. Podarí sa mu ostať takým, aký bol doteraz, alebo ho tento svet nadobro zmení?

Marcelo objavuje skutočný svet je neuveriteľne citlivý príbeh, ktorý vás chytí za srdce a prinúti rozmýšľať, čo je dobré a čo zlé, čo je skutočné a čo nie. Marcela mi bolo veľakrát ľúto, cítila som smútok, že svoj krásny, čistý a nevinný svet musel vymeniť za náš život plný intríg, chamtivosti a zloby. Na druhej strane je možno dobré, že spoznal aj túto stránku života, v mnohých veciach sa mu otvorili oči a pochopil to, čo by nikdy nepochopil, keby ostal vo svojej bezpečnej izolácii. Rozhodne odporúčam všetkých citlivým dušiam.

6th – Favourite hardback Cover

IMG_20150509_104309

 

Louisa May Alcottová – Malé ženy

Malé ženy je príbeh o štyroch sestrách – Meg, Jo, Beth a Amy – žijúcich v Amerike 19. storočia. Otec bojuje v občianskej vojne a tak sú dievčatá odkázané na život len s matkou a domácou, síce v chudobe, ale s láskou.

Túto knihu som čítala už niekoľko desiatok krát a stále jej nemám dosť. Vždy v nej nájdem niečo, čo poteší moju dušu a čo ma núti ísť ďalej. Sestry Marchové sú tak čisté, silné a krásne, že pri čítaní nemôžem byť ani ja zlá. Aj keď sú úplne rozdielne, dokážu si vždy nájsť cestu k sebe. Ich hľadanie samých seba, rôzne životné trampoty, s ktorými sa musia pasovať ma vždy rozosmejú či rozplačú. Odporúčam každej romantičke (a zaručene sa nájdete aspoň v jednej sestre).

8th – The prettiest book you own

IMG_20150509_104609

Eowyn Iveyová – Dcéra snehu

Mabel vedela, že tu bude ticho. Veď o to išlo. Nijaké hrkútanie a plač bábätiek. Nijaké decká zo susedstva, čo sa s krikom hrajú na ulici. Ani cupot bosých nôh na drevených schodoch vyšliapaných nohami niekoľkých generácií, ani hrkot hračiek na kuchynskej dlážke. Všetky tieto zvuky, čo sa spájali s jej zlyhaním a ľútosťou, nechávajú v minulosti a namiesto nich nastúpi ticho.

Jack a Mabel márne túžia po dieťatku. Keď už ďalej nevládzu znášať svet plný detského šťastia, rozhodnú sa, že svoj nový život začnú na Aljaške.

Jedného dňa, keď poriadne nasnežilo, sa rozhodli, že si postavia snehuliaka – presnejšie dievčatko zo snehu. Ráno ich však čaká prekvapenie. Snehové dievčatko zmizlo a namiesto nej nájdu len detské stopy vedúce do lesa. Viac neprezradím, choďte si to prečítať 🙂

O knihe sa nedá napísať nič, len to, že je nádherná. Nič tak plné lásky som zatiaľ nečítala. Lásky manželskej, k dieťaťu, priateľskej, nekonečnej, obetavej, silnej, prekonávajúcej žiaľ a spájajúcej v radosti. Na zadnej strane obalu je ako prvá veta napísané: Očarujúco jedinečný príbeh, v ktorom sa snúbi realita s fantáziou na pozadí aljašskej prírody. Je to tak, často nebudete vedieť, čo je realita a čo fantázia a mám pocit, že do konca knihy to ani nezistíte. A tak je to dobre, v tom je to čaro. A ako čerešnička na torte – nádherný obal s úžasnou ilustráciou od Alessandra Gottarda:

IMG_20150510_130241

 

9th – Your favourite series

IMG_20150509_104741

 

J. K. Rowlingová – Harry Potter séria

Príbeh o Harrym Potterovi je všetkým už notoricky známy, preto sa mi zdá zbytočné písať tu nejaký obsah 🙂 Napíšem len toľko, že s Harrym som sa zoznámila, keď som mala asi 11 – 12 rokov a odvtedy sa on aj ostatné postavy stali mojimi priateľmi (občas až závislosťou). So siedmimi knihami a ôsmimi filmami som sa smiala, plakala aj zúrila a aj dnes, keď som už “veľká” sa rada ponorím do magického sveta Rokfortu (neznášam vyhlásenie, že HP je pre deti. Ľudia, čo toto tvrdia, asi v živote nečítali tieto knihy a nevideli filmy).

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s