The May Bookish Challenge #18, #19, #20, #21, #22, #23, #24, #26 and #28

Dlhšie som sa nedostala k písaniu (únava, povinnosti), preto to teraz vynahradím viacerými dňami naraz

18th – A book that made you cry

IMG_20150528_091317

 

John Green – Na vine sú hviezdy

Koncom zimy v sedemnástom roku môjho života mama usúdila, že trpím depresiami. Zrejme preto, lebo som prakticky nevychádzala z domu, trávila veľa času v posteli, dokola si čítala tú istú knihu, jedla zriedka a dosť podstatnú časť voľného času venovala premýšľaniu o smrti.

Hazel Grace je sedemnásťročné dievča, ktorému v trinástich diagnostikovali rakovinu štítnej žľazy. Odvtedy musí všade vláčiť kyslíkovú fľašu, ktorá jej pomáha dýchať, nechodí do školy a je na silných liekoch. Napriek tomu sa však snaží žiť plnohodnotný život (v rámci možností). Na stretnutí podpornej skupiny sa zoznámi s charizmatickým chalanom – Augustom – ktorý prekonal rakovinu a Hazel mu zjavne nie je ľahostajná. A tu sa začína krásny, srdcedrásajúci príbeh dvoch mladých ľudí, ktorí majú čo stratiť, ale odvážia sa riskovať to.

O knihe som počula ešte predtým, ako sa začalo to šialenstvo okolo filmu. Zaujala ma anotácia aj reakcie tých, ktorí ju už čítali, preto som si ju dala na svoj wishlist, až som ju dostala do daru 😉 To, že budem plakať som vedela hneď, ako som si prečítala vetu na obálke knihy: “…a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.”

Viem, že je to citová vydieračka. Ale citová vydieračka, ktorá dokonale funguje. Pri čítaní tohto príbehu bolo moje srdce vystavené ťažkej skúške. Nemohla som ju brať na verejnosť pretože hrozilo, že sa neovládnem a začnem revať hoci aj uprostred ulice. John Green pekne vykreslil dva krásne charaktery ľudí, ktorí musia byť silní, pretože to potrebujú nie len oni, ale aj ich blízki. Ľudí, ktorí sa musia prestať báť a začať riskovať zlomené srdcia aj duše, pretože aj keď ostane bolesť, vždy ostanú aj pekné spomienky a dni prežité s láskou a nekonečná.

Odporúčam si pozrieť aj film, ktorý je síce dosť odlišný od knihy, ale rovnako krásny. Ku knihe si nezabudnite pribaliť kopu vreckoviek, vodeodolný make-up, tulipány a hrnček horúcej čokolády.

19th – A colorful book

IMG_20150528_091454

 

Lewis Carroll – Alenka v říši divu a za zrcadlem

Pestrofarebná kniha nie len svojou obálkou ale aj príbehom ukrytým vo vnútri.

Keď som bola malá, Alicu som nemala až tak v láske ako ostatné Disneyho hrdinky. Potom som vyrástla, detská duša ostala ale rozum sa zmenil a Alica začala mať pre mňa zvláštny význam (viď. názov môjho blogu).

Príbeh Alice nemusím nikomu predstavovať, verím, že je notoricky známy. Myslím, že každý z nás sa občas cíti ako v Krajine zázrakov, bohužiaľ, nie len v tej dobrej ale častokrát v Krajine zlých zázrakov. Ja som rada, že aj v 27 rokoch som si ponechala svoju detskú dušu, veľa vecí sa mi darí lepšie znášať, ako keby som mala zmýšľať výlučne ako pragmatický dospelák. Dokážem sa tešiť aj z maličkostí, z takých, ktorých sa dokážu tešiť len deti a dokážem cítiť pocity, ktoré cítia len ony.

K čítaniu si nezabudnite pribaliť šálku dobrého čaju, výborný koláč, otvorenú myseľ a trochu bláznovstva.

20th – A book that you recommended to someone

IMG_20150528_091608

 

Christopher Moore – Špinavá práce

Charlie Asher kráčel životem, jako mravenec kráčí po vodní hladině – jako kdyby se při každičkém chybném kroku mohl zřítit do bezedné hlubiny. Obdařen představivostí beta samce mžoural celý život do budoucnosti a snažil se prřijít na to, jak se proti něnu chce svět spiknout, jak se ho snaží zabít – jeho, jeho ženu Rachel a teď i novorozenou Sophii. Ale přes veškerkou ostražitost, paranoiu a neustálé obavy od chvíle, kdy Rachel našla modrý proužek na těhotenském testu, do okamžiku, kdy ji převezli na pooperační oddělení nemocnice St. Francis Memorial, mu Smrť proklouzl.

Christopher je úplne obyčajný muž, trošku hypochonder, opatrný, verný a vlastní secondhand. Darí sa mu naozaj dobre, ale až dovtedy, kým sa nenarodí jeho dcérka Sophia. Pri nemocničnej posteli jeho ženy zazrie muža v zelenom obleku, ktorého by vôbec nemal vidieť a začnú sa diať zvláštne veci. Z chodníka počuje čudný šepot, ľudia umierajú, v diári objavuje čudné mená. Charlieho totiž prijali do nového zamestnania – Smrť.

Knihu som odporučila svojmu priateľovi, ktorý v živote neprečítal jedinú knihu a keďže ja som knihomoľ, veľmi mi záležalo na tom, aby aj on začal čítať a okúsil tú krásu v papierových životoch. Na začiatok som mu chcela dať prečítať niečo menej vážne, zábavné a natoľko zaujímavé, aby sa mu chcelo siahnuť po ďalšej knihe a moju podmienku nebral ako trest ale odmenu. A podarilo sa 🙂 Kniha sa mu páčila a dodnes na ňu s úsmevom spomína, pamätá si z nej dokonca viac ako ja a odvtedy už prečítal pár kníh, ktoré som mu odporúčala, preto považujem túto misiu za splnenú a odporúčam knihu ďalej 🙂

21st – A cover you really don´t like

IMG_20150528_091645

 

Jane Austen – Rozum a cit

Túto knihu som si kúpila aj napriek otrasnej obálke preto, lebo som potrebovala rýchlo niečo na dovolenku pri mori, potrebovala som klasiku a niečo, čo mám rada a toto bol jediný výtlačok, ktorý vtedy mali v kníhkupectve. Nechápem, kto mohol vymyslieť na tak nádhernú knihu takúto otrasnú obálku. Kniha je už v “šalátovom vydaní” a tak sa teším, kedy sa mi konečne naskytne príležitosť ku kúpe nového výtlačku s oveľa krajšou obálkou, hodnou tohto príbehu (už ju aj mám vyhladnutú).

Príbeh však rozhodne odporúčam každému, kto má rád historické romány, Jane Austenovú a jej podobné a nenapraviteľným romantikom.

22nd – Your favourite childhood book

IMG_20150528_091803

 

Mýty a legendy – Egypt, Grécko, Galia

Od mala som milovala tieto príbehy rozprávajúce najočarujúcejšie legendy z Grécka, Egypta aj Gálie. Zoznámila som sa mnohými Bohmi, Bohyňami a polobohmi, príšerami a kúzlami. Neprešiel deň, aby som si v nej aspoň nelistovala a neprezerala si nádherné ilustrácie:

IMG_20150528_091814

 

Bola som nimi očarená, vymýšľala som si k nim vlastné príbehy, alternatívne konce aj začiatky, vypisovala som si tie zaujímavé mená a želala som si, aby som sa volala Epona či Afrodita 🙂 Dozvedela som sa veľa nových informácií a dodnes si ju rada čítam. Rozhodne odporúčam každému, koho aspoň trocha zaujímajú mýty, legendy a história.

23rd – A book that surprised you

IMG_20150528_092025

 

Colleen Hooverová – Beznádejná

Vstanem, zadívam sa na posteľ a zadržím dych, lebo sa bojím, že sa mi z hrdla znova vyderú tie hrozné zvuky.

Nebudem písať k tejto knihe veľa, lebo sa chystám na riadnu recenziu. Do tejto kategórie som si ju vybrala preto, lebo som od nej čakala  obyčajný, ničím nezaujímavý romantický príbeh a dostala som riadnu nakladačku citov, zvratov a bezsenných nocí.

24th – A dark-coloured book

IMG_20150528_092203

 

John Green – Kam zmizla Aljaška

Týždeň predtým, ako som mal opustiť rodičov, Floridu a nudný život a odísť na internátnu školu do Alabamy, sa mama rozhodla, že mi usporiada rozlúčkovú párty. Nebudem sa tváriť, že som nemal veľké očakávania, to by som sa podceňoval. Aj keď ma viac-menej prinútila pozvať všetkých “kamarátov zo školy”, t.j. skupinku z divadelného krúžku a týpkov z kurzu angličtiny, s ktorými som z núdze sedával v jedálni našej štátnej školy, vedel som, že neprídu. Mama však trvala na svojom. Žila v mylnej predstave, že pred ňou svoju popularitu celé roky skrývam. A preto: pripravila hrniec artičokového dipu; obývačku vyzdobila zelenými a žltými stuhami – farbami mojej novej školy; kúpila konfety v tvare šampanského a rozložila ich po okrajoch konferenčného stola.

Miles odchádza na internátnu školu do Alabamy. Tam spozná internátny život plný akcie, alkoholu, fajčenia a kanadských žartíkov. Dostane sa do partie s krásnou Aljaškou Youngovou, do ktorej sa samozrejme beznádejne zamiluje. O tomto to je. A o tom, ako človeka bolí, keď niečo zmizne a keď niečo nie je dokončené a keď nemá odpovede.

Nie je to najlepšia, najkrajšia kniha, akú som kedy čítala. Nič zvláštne sa celý čas nedeje, asi týždeň po prečítaní som zabudla takmer na všetko, čo sa v knihe udialo. Ale aj napriek tomu nepovažujem čítanie Kam zmizla Aljaška za stratu času. Rozhodne vo mne ostalo niečo, čo neviem pomenovať, akýsi pocit, aký dokáže v človeku zanechať jedine John Green.

26th – A book that you gave up on

IMG_20150528_092431

 

Gustav Flaubert – Paní Bovaryová

Túto knihu som začala čítať dvakrát a dvakrát som to vzdala. Preto som sa rozhodla, že na tretíkrát to skúšať nebudem, počkám si na film, ktorý sa práve natáča a vyriešim to týmto spôsobom, ktorý síce nemám rada, ale život je príliš krátky a na mňa čaká toľko neprečítaných kníh, ktoré ma určite budú baviť viac, ako toto. Hanbím sa, že nedokážem prečítať túto klasiku, ale… kto vlastne určite, čo je hodné čítania a čo nie, čo je vysoká literatúra a čo brak? Každý sme iný a pre mňa je táto kniha nezáživná, nudná a nezaujímavo napísaná.

28th – A book that made you smile

IMG_20150528_092710

 

Halina Pawlowská – Když sob se ženou snídá a Zanzibar

Musím sa priznať, že Halinu som nemala veľmi v láske, nepáčilo sa mi, ako a čo rozprávala. Ale tieto knihy sú akési iné. Humor ma strašne baví a tematika tiež, pretože som odjakživa túžila cestovať a písať cestopisy a tieto sú napísané s ľahkosťou a humorom a takou zaujímavou krásou, že som sa nemohla prestať usmievať.

Okrem cestovateľských príbehov je kniha plná zaujímavých receptov, ktoré Halina ochutnala v tej-ktorej krajine. Rozhodne odporúčam každému, kto sa rád smeje, cestuje a papá 🙂

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s