Zimné čítanie

Aj vy rozmýšľate, čo si prečítať v tomto čarovne romantickom zimnom období? Každý má svoje obľúbené žánre, knihy,  ktoré ich dajú do tej správnej nálady, niekto dáva prednosť severskej krimi, niekto sci-fi či fantasy. Ja som romantik do špiku kostí, preto tento môj výber 🙂

Janet Quin-Harkinová – Chlapec zo susedstva

PC102501

Túto knihu som čítala ako 12-ročná, aj keď bola prístupná až od 13 (viem, som rebel 😀 ). Rozpráva príbeh 15-ročnej Amber, New Yorčanky srdcom aj dušou, ktorá práve začína chodiť so super chalanom Brendanom, keď jej rodičia oznámia, že sa sťahujú do Wyomingu, aby pomohli starému otcovi na ranči. Amber je z toho samozrejme nešťastná. Nenávidí celý ranč, celý zapadákov, kde je najväčším kultúrnym podujatím športový zápas s roztlieskavačkami, lezie jej na nervy všetok ten sneh, zima, chýbajú jej kaviarničky a kiná a hlavne Brendan. Aleee, je tu samozrejme chalan, ktorý to všetko zmení, a to Richard, cowboy jazdiaci na koni, rúbajúci drevo, ten, čo sa o vás postará, keď oproti vám stojí rozzúrený býk alebo je vám smutno a zima. Dokonalá atmosféra na zimné romantické večery pri ohníčku. Veď ktorá z nás niekedy nesníva o tom, že zmení celý svoj život a že stretne niekoho, kto jej ten nový život urobí krajším a lepším? Odporúčam nie len 12-ročným rebelkám, ale aj nám, dospelým ženám s večne mladým srdcom J

John Green, Maureen Johnsonová, Lauren Myraclová – Nech sneží

PC102502

K tejto knihe som sa zatiaľ nedostala, ale keďže je zima a ja čakám na sneh, ktorá kniha by sa hodila viac ako Nech sneží, kniha o zime, láske, Vianociach a snehovej kalamite, ktorá v knihách a filmoch znie vždy tak romanticky? Nesmierne sa na tieto tri uzimené príbehy teším, keď sa konečne zamuchlem pod deku, so šálkou kakaa, vianočný stromček bude žiariť, za oknom bude padať sneh a nikde nič, len mier, ticho, krásne príbehy a ja.

William Shakespeare – Trojkráľový večer

PC102503

William je moja spriaznená duša. Na dlhé zimné večery odporúčam všetky jeho diela, ale najmä tento Trojkráľový večer, o láske, klamstve, preobliekaní sa za iné osoby, zmätky také, aké vie opísať len Shakespeare a aké sa nám páčia 🙂

J. K. Rowlingová – Rozprávky Barda Beedla

PC102504

Harryho Pottera milujem. Ako knihy, tak aj filmy. Určite budú so mnou všetci súhlasiť, že okrem úžasnej čarodejníckej, fantasy atmosféry, majú knihy aj filmy aj prenádhernú vianočnú atmosféru. Preto tieto rozprávky Barda Beedla. Lebo Harryho už poznáme odzadu aj odpredu, lebo to budeme určite čítať a pozerať, aj keby nám to nikto neodporúčal a tieto rozprávky sú skvelým doplnením k HP vianočnej nálade. A preto, lebo rozprávky k Vianociam proste patria.

Frances Hodgson Burnettová – Malá princezná

PC102505

Túto knihu som čítala už asi 100x a nikdy jej nebudem mať dosť. Je to moja úplne najobľúbenejšia kniha, ktorú by som odporúčala úplne každému. Ale zvlášť sa hodí na toto vianočné a zimné obdobie, pretože nás zohreje zvnútra, aj keby nám bola akákoľvek zima. Sára je nádherná postava, ktorú milujem, ktorá ma nikdy nesklamala. Knihomoľka a právoplatná princezná, ktorú nezlomili ani zlí ľudia, ani nepriazeň osudu, ani zima, ani chudoba, ani nenávisť. Toto je tá správna kniha pre každého, kto potrebuje dôkaz o sile dobrého srdca a o sile predstavivosti.

Eowyn Iveyová – Dcéra snehu

PC102506

Aljaška, zlomený manželský pár, ktorý sem prišiel nájsť pokoj a stratené šťastie, jedno záhadné dievčatko a hlavne veľa, veľa lásky. Táto kniha je jedna z najkrajších, aké som kedy čítala. Je popretkávaná láskou všetkých druhov a foriem, láskou, ktorá zaplaví aj vás, keď budete tento magický príbeh čítať. Nedokážem o tejto knihe ani premýšľať bez toho, aby som neplakala, tak ma chytila za srdce. A prečo ju odporúčam ako čítanie na toto obdobie? Pretože jednou z najdôležitejších vecí v tomto príbehu je sneh. A láska. Spomínala som lásku? Tej je tam fakt veľa.

Louisa May Alcottová – Malé ženy

PC102507

Príbeh štyroch sestier Meg, Jo, Beht a Amy sa začína práve na Vianoce. Dievčatá žijú len so svojou mamičkou, pretože ocko je na fronte, príbeh sa totiž odohráva počas občianskej vojny v Americkom Concorde. Rodina Marchovcov prišla o väčšinu majetku, preto sa jej členovia musia uskromňovať, ako sa len dá. To však sympatickým sestrám nebráni v tom, aby zažívali rôzne milé aj tie smutnejšie situácie, s ktorými sa snažia popasovať s láskou, dobrotou a čo možno najlepšie a najčestnejšie. Krásna kniha plná tepla, vhodná na toto mrazivé obdobie a hlavne pre tých, ktorí prestávajú veriť v ľudské dobro.

Rôzni autori – Dárek z pravé lásky

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Znova kniha, ku ktorej som sa ešte nedostala, ale kúpila som si ju práve preto, že ju chcem čítať počas tohto čarovného obdobia Vianoc. Veď preto bola táto kniha stvorená, o čom vypovedá nie len názov, ale aj krásna obálka a dokonca aj jednotlivé strany vo vnútri knihy. Je to jedna z najkrajších kníh, ktoré sa vynímajú v mojej knižnici. Nesmierne sa na týchto 12 zimných bozkov teším a dúfam, že navodia tú správnu sviatočnú atmosféru.

 

Reklamy

2 thoughts on “Zimné čítanie

  1. Krásny článok :)! Chlapec zo susedstva znie naozaj moc fajn :). Dárek z pravé lásky by som si chcela veľmi prečítať. Tá obálka je skrátka neskutočná ❤. Nech sneží som čítala a bolo to veľmi príjemné čítanie. No strašne moc ma teší, že si sem dala aj Malé ženy. To je moja absolútna srdcovka. Štyri sestry Meg, Jo, Beth a Amy si ma získali na plnej čiare ❤. Mala by som si prečítať aj Malú princenzú :). Sem by sa ešte celkom hodila aj Anna zo zeleného domu :).

    Like

    1. Ďakujem za pochvalu 🙂 Chlapec zo susedstva je také to milé, nenáročné čítanie, čo milujú dievčatá na základnej škole a mne sa páči dodnes, podľa mňa je veľmi podarená 🙂 A Malé ženy sú aj moja srdcovka, knihu čítam každý rok a film detto 🙂 Určite si tú Malú princeznú prečítaj, stojí za to. Ak budeš mať možnosť čítať ju v slovenskom jazyku, tak daj prednosť tomu, mne sa bohužiaľ podarilo zohnať ju len v českom, ale nevadí, stále si ju po slovensky môžem požičať z knižnice 🙂 A s Annou máš pravdu, aj tá sa hodí na každé ročné obdobie 🙂

      Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s