Recenzia / Iskra v popole

Originálny názov: An Ember in the Ashes

Autor: Sabaa Tahir

Vydavateľstvo: YOLi

Prekladateľ: Martin Štulrajter

Rok vydania: 2016

Väzba: Paperback

Počet strán: 424

khgsoiodr

Môj starší brat prišiel domov za tmy, pár hodín pred úsvitom, keď aj duchovia odpočívajú. Bolo z noho cítiť oceľ, uhlie a vyhňu. Pach nepriateľa. Pretiahol sa cez okno a bosými nohami nečujne pristál na trstinovej dlážke. Jeho telo pripomínalo strašiaka. Za ním zavanul horúci púštny vietor a zašelestil visiacimi závesmi. Na dlážku mu padol skicár. Rýchlo ho nohou zastrčil po posteľ, akoby to bol had.

Laia a Darin sú súrodenci. Ich život sa obráti na ruby, keď do domu vtrhne maska, zabije ich starých rodičov a Darina odvedú do väzenia. Laii sa podarí ujsť a rozhodne sa, že Darina stoj čo stoj dostane na slobodu. Dostane sa do vojenskej akadémie ako špiónka – otrokyňa hrozivej veliteľky. Paralelne sa odvíja príbeh Eliáša, veliteľkinho syna, masky, ktorý nemyslí na nič iné, než na útek a na to, že takýto krutý život už nechce viesť. Osud ho však prinúti ostať a vykonať ťažkú skúšku. Cesty Laie a Eliáša sa zvláštnym spôsobom prelínajú a ani nevedia, akí si môžu byť nápomocní.

O tejto knihe som počula už dávnejšie, zo zahraničných zdrojov, a nemohla som sa dočkať, kedy sa konečne dostane aj do mojich rúk. Kniha totiž sľubuje perfektnú fantasy jazdu, kde sa nebudeme ani chvíľku nudiť. Musím povedať, že Sabaa Tahir napísala skvelú prvotinu. Toľko zrady, úskokov a prekvapení na jednom mieste sa len tak nevidí. No dočítame sa aj o odvahe, sebazaprení, láske a prekonávaní samého seba.

“V noci som mal sny o cestách, plné sykotavých zvukov a šepotu.”

Kniha je písaná z dvoch pohľadov. Z Lainho a Eliášovho. Aj keď mám spravidla radšej ženské hrdinky, v tomto prípade som radšej čítala tie Eliášove kapitoly. Od začiatku boli akého akčnejšie a dospelejšie. Nie že by tá Laina cesta nebola zaujímavá, ale neprirástla mi od začiatku k srdcu tak, ako Eliáš. Možno preto, že sa od začiatku strašne ľutovala, sypala si popol na hlavu, neustále sa obviňovala, že neostala na pomoc bratovi, ale utiekla. Ako chápem tie výčitky svedomia, ale keď si rozumne uvedomila, že by bratovi aj tak nijako pri vojakoch nepomohla a je mu nápomocnejšia teraz, keď ju žiadna maska nezabila, je to oveľa lepšie. Zato Eliáš sa mi zdal od začiatku knihy ako správny muž, bojujúci za správnu vec. Nešiel si však tvrdohlavo za svojím cieľom, ale dokázal svoju cestu meniť. Nikdy nezabúdal na svojich priateľov, rozmýšľal a snažil sa urobiť všetko správne. Jednoducho ten typ muža, ktorého by ste po svojom boku chceli, pretože je rozumný, spravodlivý a súcitný, a skrýva v sebe veľkú silu, nie len tú telesnú, ale aj duševnú.  Žeby ďalší adept na môj hriešny zoznam? 😉

tumblr_o6ce0o3ttS1ts0yqso5_500.gif

Nechcem byť však k Laii nespravodlivá. Počas príbehu vidíme, ako sa vyvíja, dospieva, silnie. Začína si uvedomovať určité skutočnosti, je odvážnejšia, viac riskuje a aj keď si od začiatku myslí, že nie je taká silná, aká bola kedysi jej matka „levica“, zisťujeme, že rozhodne je dcérou levice. Laia má veľmi láskavé srdce, za každú cenu sa snaží pomôcť bratovi a keď sa vo svojom „väzení“ spriatelí s ďalšími ľuďmi, bojí sa o nich a nechce ich zaťahovať do svojich špionážnych hier.

“Nedokázala som však myslieť na brata. Tak ma opantala bolesť, že som si ani nevedela vybaviť jeho tvár.”

Vedľajšie postavy sú tu rovnako komplexné ako tie hlavné. Či už ide o Helenu, Eliášovu kamarátku a masku v jednom, ktorá to v príbehu dosť často mieša (tú som mala fakt rada), Eliášovu matku, zlú veliteľku, ktorá je stelesnená krutosť alebo Keenana, červenovlasého mladíka z odboja, ktorý nie je Laii ľahostajný. Všetky postavy v tomto príbehu si vytvoria určitú cestu do vášho srdca a budete k nim niečo cítiť. Nevravím, že lásku, pretože budete cítiť aj odpor. Ale cítiť budete.

tumblr_o6mz39CfHU1tm7yhjo2_400.gif

Kniha sa číta veľmi ľahko, máte chuť ju nikdy nedať z rúk a čítať, kým vám neodpadnú oči, pretože potrebujete vedieť, čo sa udeje v ďalšej kapitole a aký to bude mať dopad na dej. Navyše koniec je taký bohovský, že čakanie na druhý diel sa stáva doslova utrpením. Príbeh je nepredvídateľný, a všetko, čo sa nakoniec stane, dáva dokonalý zmysel. Navyše nám tu Sabaa Tahir predostiera nie ľúbostný trojuholník, na ktorý sme z YA literatúry zvyknutí, ale rovno štvoruholník, nech sa nenudíme a máme to v hlavičkách ešte trošku viac popletené 😉 A navyše je tak dokonale premyslený, že vôbec netušíme, komu by sme vlastne mali fandiť a v ktorom tíme sme.

“Hľadela som na ňu s kamennou tvárou. Poznala odpoveď.”

Svet, ktorý Sabaa vytvorila, je temný, prešpekulovaný, plný beznádeje (aspoň ja som sa cítila dosť beznádejne) a nechcela by som sa v takom ocitnúť. Som veľmi zvedavá, ako to bude v ďalšom dieli, ktorý sa v angličtine volá A Torch Against the Night, čo bude s postavami, ktoré som si obľúbila a čo bude s tým skazeným svetom plným strachu.

Odporúčam každému, kto má rád vymyslené svety, akciu, zrady a prekvapenia.

Moje hodnotenie: 5/5

Za výtlačok na recenziu z celého srdca ďakujem vydavateľstvu YOLi.

YOLi na Facebooku.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s