Recenzia / O ôsmej na arche

Originálny názov: An der Arche um Acht

Autor: Ulrich Hub

Vydavateľstvo: Zelený kocúr

Prekladateľ: Marián Pochylý

Rok vydania: 2013

Väzba: Hardback

Počet strán: 64

Ilustrácie: Jorg Muhle

Kdesi na svete je krajina, kde je všetko samý ľad a sneh. Kamkoľvek sa pozriete, vidíte iba sneh a ľad a ľad a sneh a sneh a ľad.

V príbehu O ôsmej na arche sa stretávame s tromi kamarátmi – tučniakmi. Tí sa stretávajú s holubicou, ktorá ich informuje o blížiacej sa potope a odovzdá im dva lístky na Noemovu archu. Čo však s tým, že tučniaci sú traja a lístky len dva? A čo na to všetko Boh?

Rozhodla som sa, že túto knihu vezmem k mamke do práce, medzi 5-6 ročné deti, aby som mala detskú reakciu priamo po ruke 🙂 Trošku som sa však sekla vo vekovej kategórii, pretože mám pocit, že takto malé deti nedokázali veľmi pochopiť, o čo v knihe naozaj ide. Samozrejme, že sa im páčili tučniaky, veď je zimné obdobie, páčili sa im aj rôzne vtipy, nie všetky však dokázali oceniť tak, ako by ich ocenil trošku starší čitateľ, možno už na základnej škole, s ktorým by som mohla o príbehu diskutovať trošku viac do hĺbky.

“Oba tučniaky zaklonia hlavu a hľadia hore. Na oblohe sú ťažké tmavé mraky.”

V tomto príbehu sa riešia hlavne témy spojené s Bohom: aký je Boh, ako vyzerá a kde ho môžeme nájsť? Deti sa na pozadí potopy zoznamujú s Bohom a môžu si naňho utvoriť vlastný názor. Trošku sa mi nepáčilo, že od začiatku bol Boh vykresľovaný ako niekto trestajúci, kto sa tak nahneval na všetky tvory, že na zem zoslal veľkú potopu. Ale nemusíme sa báť, svoju reputáciu si nakoniec opraví, no musíme sa k tomu dočítať 🙂 V knihe sa riešia aj otázky, čo je správne a čo nie, ako sa správať k svojim blížnym, aké silné dokáže byť priateľstvo a že nemusíme byť rovnakí, aby sme sa mali radi.

Kniha je vlastne prepis divadelnej hry, možno preto máme pocit, že čítame akýsi rozsiahlejší scenár. To je výhodou, keby sme chceli podľa tohto príbehu nacvičiť s deťmi predstavenie v škole, aj sa ľahko číta, vďaka kratším vetám a množstvu dialógov. Deti sa pri tomto príbehu rozhodne nenudili, aj keď nerozumeli všetkému, čo sa deje a mladšie ročníky vnímali hlavne tú jednoduchšiu líniu príbehu – troch kamarátov tučniakov. Celkovo je však kniha napísaná zábavne a sviežo a to majú deti radi.

“Druhé dva tučniaky mu opatrne vysvetlia, že niečo ako domov už neexistuje, všetko je zatopené, lebo Boh zalial celú zem vodou.”

Tento príbeh odporúčam všetkým rodičom a učiteľom, ktorí chcú zábavnou formou podnietiť deti k uvažovaniu o Bohu (aj keď by som sa nie so všetkým, čo bolo v knihe napísané, stotožňovala), o priateľstve a vzťahoch a hlavne o následkoch svojich činov.

img_20161221_133734

Za recenznú knihu zo srdca ďakujem vydavateľstvu Zelený kocúr. Vy si ju môžte zakúpiť tu.

 

Reklamy

2 thoughts on “Recenzia / O ôsmej na arche

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s